Tabăra din pridvorul satului: „Voioșeii din Șendreni”

Arhiepiscopia Iașilor August 21, 2018

Mult așteptata întâlnire din Parohia Șendreni a fost întâmpinată cu mare entuzism și bucurie sinceră.  Asta pentru că, pentru mulți dintre ei, tabăra aceasta de trei zile va rămâne o vreme răspunsul la întrebarea: Ce ai făcut frumos vara aceasta? Și încă pentru un motiv, cu certitudine, cel mai important: tabăra a fost un „pretext” pentru a-i uni pe tineri, pentru a le arăta că Biserica este spațiul libertății adevărate, unde sunt primiți, respectați și, mai ales, iubiți. Aici, în tabără, au învățat ce înseamnă socializarea reală, nu virtuală, mai exact, comuniunea între ei și cu Dumnezeu, trăită în frumusețea și căldura rugăciunii.

Tema întâlnirii, „Unitatea tinerilor în Biserică”, a limpezit în mintea multora dileme legate de tendințe de izolare și însingurare observate la colegi de- ai lor sau la alți tineri „neduși la biserică”. Ei le vor povesti că în Biserică nu ești niciodată singur, ești înconjurat de prieteni dezinteresați cu care împărtășești bucuriile credinței și ale întâlnirii cu Hristos - Prietenul tuturor. Ce e mai frumos decât să știi, ca tânăr, că există posibilitatea aflării „tinereții fără bătrânețe și a vieții fără de moarte”?  În Biserică găsești „medicamentul nemuririi” - Sfânta Euharistie.

Prin cele propuse în programul taberei (rugăciune, cunoaștere, ateliere) tinerii au arătat că sunt mai sensibili la participarea activă decât la cunoașterea teoretică. Așa e la o astfel de vârstă! Ei, însă, Îl descoperă pe Dumnezeu prin dialog și activități duhovnicești adecvate. Imaginea cea mai firească a unității tinerilor în Biserică a oferit-o participarea lor la Spovedanie și Împărtășire.

Nu au lipsit jocurile sportive, vânătoarea de comori, focul de tabără. Întâlnirea  s- a realizat cu sprijinul voluntarilor de la ATOR Iași, ATOR Hîrlău și a celor mai mari din parohie, dar și cu implicarea credincioșilor maturi, care înțeleg grija pe care trebuie să o avem față de tineri și nevoile lor. (Pr. Ceobanu Petru - coordonator ATOR Hîrlău)